Τους 40 πρώτους υποψηφίους ανακοίνωσε ο Χριστόδουλος Τοψίδης για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης

Τους πρώτους υποψηφίους Περιφερειακούς Συμβούλους που θα περιληφθούν στο ψηφοδέλτιό του παρουσίασε το πρωί της Κυριακής ο υποψήφιος Περιφερειάρχης κ. Χριστόδουλος Τοψίδης στην κατάσμεστη αίθουσα του ξενοδοχείου Galaxy στην Καβάλα, μεταξύ των οποίων και   υποψηφίους Περιφερειακούς Συμβούλους στη Ροδόπη.

Ο κ. Τοψίδης πραγματοποίησε την παρουσίαση των υποψηφίων στην Καβάλα, ενώ παράλληλα κατέθεσε και τις θέσεις του για τις επερχόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου.

Η παρουσίαση των θέσεων και του οράματος του κ. Τοψίδη έγινε σε μορφή συνέντευξης, από τον Θανάση Λάλα.

Αναφέρθηκε στα συγκριτικά πλεονεκτήματα της ΑΜΘ, όπως είναι τα ενεργειακά ζητήματα (γεωθερμία, φυσικό αέριο, πετρέλαιο), οι συνδυασμένες μεταφορές (λιμάνια, σιδηρόδρομος, οδικοί άξονες) ο πρωτογενής τομέας (κρασί, λάδι, σκόρδα, ακτινίδια, σπαράγγια κ.α.), ο  τουρισμός σε όλες του τις μορφές. Επίσης μίλησε για τα 719 μνημεία που βρίσκονται διάσπαρτα στην Περιφέρεια ΑΜΘ τα οποία θα πρέπει να διασυνδεθούν και να αναδειχθούν, με κορυφαία σημεία αναφοράς τους Φιλίππους, τη Θάσο, τα Άβδηρα, τη Μαρώνεια και την Μεσημβρία.

Ο κ. Τοψίδης τόνισε πως το όνομα του συνδυασμού του βασίζεται στο γεγονός ότι συνθέτουν ανθρώπους, πράγματα και καταστάσεις από τη μια, αλλά και τις περιφερειακές ενότητες της ΑΜΘ σε ένα από την άλλη, ενώ οι άνθρωποι που πλαισιώνουν τον συνδυασμό, επιλέχθηκαν με μόνο γνώμονα τη σύνθεση, αναφέροντας πως ανάμεσά τους είναι έμπειρα στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης πρώτου και δεύτερου βαθμού, καθώς και άνθρωποι που προέρχονται από διάφορους κλάδους, φορείς και επαγγέλματα, ώστε την επόμενη μέρα να έχουν ανθρώπους εξειδικευμένους σε όλους τους τομείς.

Οι πρώτοι υποψήφιοι Τοψίδη

Οι υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι που παρουσιάστηκαν στη συνέχεια της εκδήλωσης είναι οι παρακάτω (με αλφαβητική σειρά):

  • Μιχάλης Αμοιρίδης-ΠΕ Ξάνθης
  • ΙμπραχήμΑμούτσκα-ΠΕ Ξάνθης
  • Σταύρος Βαβίας-ΠΕ Έβρου
  • Νικόλαος Βουλγαρίδης-ΠΕ Έβρου
  • Οδυσσέας Βουρβουκέλης-ΠΕ Ξάνθης
  • Χρήστος Γάκης-ΠΕ Καβάλας
  • Αναστασία Γαλοπούλου-ΠΕ Δράμας
  • Αναστασία Γκαϊδατζή-ΠΕ Έβρου
  • Χρήστος Γκόντιας-ΠΕ Δράμας
  • Βαλεντίνα Δισλιάν-ΠΕ Ξάνθης
  • Κωνσταντίνος Εξακουστός-ΠΕ Έβρου
  • ΓιουξέλΕσάτ-ΠΕ Ροδόπης
  • Νικόλαος Ευκαρπίδης-ΠΕ Ροδόπης
  • Παναγιώτης Ζητάκης-ΠΕ Έβρου
  • ΤζιχάνΙμάμογλου-ΠΕ Ροδόπης
  • Κατερίνα Ιωαννίδου-ΠΕ Καβάλας
  • Νικόλ-Ιουστίνη Ιωαννίδου-ΠΕ Έβρου
  • Αλέξανδρος Ιωσηφίδης-ΠΕ Καβάλας
  • Σταύρος Καβαρατζής-ΠΕ Έβρου
  • ΣουζάνΚαδρή-ΠΕ Ξάνθης
  • Ευαγγελία (Λίλη) Καχέλου-ΠΕ Καβάλας
  • Δημήτριος Κλειτσιώτης-ΠΕ Καβάλας
  • Χρήστος Κούρτης-ΠΕ Έβρου
  • Αθανάσιος Κυριακού-ΠΕ Καβάλας
  • Θεόδωρος Μαρκόπουλος-ΠΕ Καβάλας
  • Εμρέ Μουσταφά-ΠΕ Ροδόπης
  • Ιωάννης Μωραΐτης-ΠΕ Ροδόπης
  • Αριστείδης Μωϋσιάδης-ΠΕ Δράμας
  • Καλλιόπη (Κέλυ) Ξακοπούλου-ΠΕ Καβάλας
  • Μαρία Ξενίδου-ΠΕ Δράμας
  • Φώτης Ουζουνίδης-ΠΕ Έβρου
  • Στέλιος Παπαδόπουλος-ΠΕ Δράμας
  • Σταυρούλα Πεχλιβάνη-ΠΕ Ροδόπης
  • Παναγιώτης Χατζηχρήστος-ΠΕ Καβάλας
  • Αικατερίνη-Σερέτη Παταβού-ΠΕ Δράμας
  • Αθηνά Σταματιάδου-ΠΕ Καβάλας
  • Εμμανουήλ Ταπατζάς-ΠΕ Ροδόπης
  • Νικόλαος Τσαύλος-ΠΕ Δράμας
  • ΙρφάνΧατζηγκενέ-ΠΕ Ξάνθης
  • ΡιτβάνΧατζημεμέτ-ΠΕ Ροδόπης