ενεργειακή αναβάθμιση

4,9 εκ. ευρώ από την Περιφέρεια για την ενεργειακή αναβάθμιση του Παναρκαδικού Νοσοκομείου

Η παρέμβαση στο Παναρκαδικό Νοσοκομείο, με χρηματοδότηση μέσω ΕΣΠΑ, εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλέγμα δράσεων της Περιφέρειας Πελοποννήσου στον τομέα…

7 μήνες ago

Εξασφαλίστηκε χρηματοδότηση 556.000€ για την ενεργειακή αναβάθμιση του Πνευματικού Κέντρου Βριλησσίων

Ο Δήμος Βριλησσίων προχωρά σε μια ακόμη σημαντική παρέμβαση αναβάθμισης των δημοτικών του υποδομών, εξασφαλίζοντας χρηματοδότηση ύψους 556.446,36 ευρώ από…

8 μήνες ago

Καλαμάτα: Λειτουργικά & αισθητικά αναβαθμισμένο το Κλειστό Προπονητήριο

Οι παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν αφορούσαν την άρση της επικινδυνότητας και τη βελτίωση των συνθηκών για αθλητές και μαθητές που έκαναν…

8 μήνες ago

Σπάρτη: 5,4 εκ. ευρώ για ενεργειακή αναβάθμιση αθλητικών και δημοτικών υποδομών

Η ανακοίνωση πραγματοποιήθηκε από τον Περιφερειάρχη, Δημήτρη Πτωχό και τον Δήμαρχο Σπάρτης, Μιχάλη Βακαλόπουλο, που κοινό στόχο έχουν μια πιο…

9 μήνες ago

Θεσσαλονίκη: Συνολική αναβάθμιση για το Καυτανζόγλειο με κονδύλι ύψους 22 εκ. ευρώ

Είχε πολλούς άσους στο μανίκι του ο αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης, επισκεπτόμενος τη Θεσσαλονίκη. Ο σημαντικότερος είναι η πλήρης…

10 μήνες ago

Ενεργειακή αναβάθμιση του ΕΠΑΛ Πάρου

Αναβαθμίζεται ενεργειακά το ΕΠΑΛ Πάρου καθώς το έργο εντάχθηκε στο Πρόγραμμα «Νότιο Αιγαίο 2021 – 2027», με χρηματοδότηση από ευρωπαϊκούς…

10 μήνες ago

Ιωάννινα: 2,4 εκ. ευρώ για την ενεργειακή αναβάθμιση των σχολείων της Κιάφας

Η Δημοτική Επιτροπή ενέκρινε τη μελέτη, τους όρους δημοπράτησης και την κατασκευή του έργου «Ενεργειακή αναβάθμιση σχολικού συγκροτήματος Κιάφας», συνολικού…

10 μήνες ago

Εγκρίθηκε η ενεργειακή αναβάθμιση του Παναρκαδικού Νοσοκομείου

Στην πρόσφατη συνεδρίαση της Περιφερειακής Επιτροπής Πελοποννήσου, υπό την προεδρία του Αναπληρωτή Περιφερειάρχη, Χρήστου Λαμπρόπουλου, κεντρικό θέμα αποτέλεσε η έγκριση…

10 μήνες ago

ΔΕΠΑ Εμπορίας: Ένας σύγχρονος καθετοποιημένος ενεργειακός όμιλος

Η ΔΕΠΑ Εμπορίας με συνεχή επένδυση στην τεχνολογία, την περιφερειακή συνεργασία και τη διαφοροποίηση των πηγών, δεν περιορίζεται στο να…

12 μήνες ago

Εγκρίθηκε το πρώτο έργο της Ενεργειακής Κοινότητας Ιωαννίνων – Μετσόβου

Φωτοβολταϊκός σταθμός 99 KW στο παλιό Δημαρχείο Κατσικάς

1 έτος ago

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας γίνεται ολοκαίνουργιο

Οικολογικό, "πράσινο", οικονομικό. Το μεγαλύτερο δημοτικό σχολείο της Γλυφάδας αναβαθμίζεται ενεργειακά και αποκτά άνετους, βιώσιμους χώρους για μαθητές και εκπαιδευτικούς.…

1 έτος ago

Ξεκινά η ενεργειακή αναβάθμιση του σχολικού συγκροτήματος Γκράβας

Υπεγράφη, σήμερα, στο Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών, η σύμβαση του έργου ενεργειακής αναβάθμισης του σχολικού συγκροτήματος της Γκράβας. Στην τελετή…

1 έτος ago

Δήμος Κηφισιάς: Αίτημα για ενεργειακή αναβάθμιση τριών σχολείων

Την υποβολή αιτήματος χρηματοδότησης για την ενεργειακή αναβάθμιση Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων, στο πλαίσιο του προγράμματος «Αθηνά» του Υπουργείου Περιβάλλοντος…

1 έτος ago

Η Περιφέρεια Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης επενδύει πάνω από 39 εκ. ευρώ στην ενεργειακή αναβάθμιση σχολείων και δημοσίων κτιρίων

Ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Χριστόδουλος Τοψίδης, υπέγραψε τις αποφάσεις ένταξης 23 νέων έργων ενεργειακής αναβάθμισης στο Πρόγραμμα «Ανατολική…

1 έτος ago

Τρίκαλα: Ενεργειακή αναβάθμιση και στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο

Σαράντα σχεδόν χρόνια μετά την πρώτη λειτουργία του, το Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων αναβαθμίζεται ενεργειακά, με βάση έργο του Δήμου…

1 έτος ago

«Αναβαθμίζω το σπίτι μου»: Από σήμερα η υποβολή των αιτήσεων – Όσα πρέπει να ξέρετε

Το «Αναβαθμίζω το σπίτι μου» θα δώσει τη δυνατότητα στους δικαιούχους να λάβουν άτοκα δάνεια από 5.000 ευρώ έως 25.000 ευρώ,…

1 έτος ago

Υπογραφή σύμβασης για την Ενεργειακή Αναβάθμιση του 1ου ΕΠΑΛ Σερβίων

Στην υπογραφή της σύμβασης για την ενεργειακή αναβάθμιση του 1ου ΕΠΑΛ Σερβίων προχώρησαν ο Δήμαρχος Σερβίων Χρήστος Ελευθερίου και ο…

1 έτος ago

Ενεργειακή αναβάθμιση του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φερών

Εγκρίθηκε το έργο της ενεργειακής αναβάθμισης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φερών. Το έργο έχει προϋπολογισμό 300.000 ευρώ και θα αναβαθμίσει…

1 έτος ago

Σπίτι μου 2: Στις 45.000 οι μέχρι τώρα αιτήσεις – Έρχεται νέο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης

Tο πρόγραμμα «Σπίτι μου 2» έχει προκαλέσει έντονο ενδιαφέρον από τους πολίτες, με περίπου 1.000 αιτήσεις να κατατίθενται κάθε ώρα,…

2 έτη ago

ΥΠΕΝ: Ξεκινούν 5 προγράμματα ενεργειακής αναβάθμισης εγκαταστάσεων των Δήμων – Τι αφορά

Πρόκειται για ενεργειακή αναβάθμιση νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, δημοτικών παιδικών σταθμών, δημοτικών επιχειρήσεων ύδρευσης και αποχέτευσης (ΔΕΥΑ), ορεινών τουριστικών καταλυμάτων και…

2 έτη ago