Κυ. Μάι 26th, 2024

Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Οι πρώτοι των πρώτων σε σταυρούς σε 30 δήμους στην Αττική και την υπόλοιπη χώρα

Η χώρα εξακολουθεί να βρίσκεται σε ρυθμούς αυτοδιοικητικών εκλογών, καθώς μπορεί κάποιοι δήμοι και περιφέρειες να απόκτησαν δήμαρχο και περιφερειάρχη από την πρώτη Κυριακή, όμως η δεύτερη Κυριακή θα κρίνει πολλά ακόμη αποτελέσματα.

Οι πολίτες πολλών δήμων και περιφερειών καλούνται στις να επιλέξουν δημάρχους, περιφερειάρχες, αλλά και δημοτικούς και περιφερειακούς συμβούλους στον δεύτερο γύρο των αυτοδιοικητικών έκλογών 2023.

Ήδη από την πρώτη Κυριακή των αυτοδιοικητικών εκλογών 246 δήμοι εξέλεξαν δημάρχους και τους δημοτικούς συμβούλους τους, ενώ οι υπόλοιποι θα κληθούν ξανά στην κάλπη την επόμενη Κυριακή για την τελική επιλογή.

Παρακάτω ακολουθούν οι δύο πρώτοι σε σταυρούς των δύο-τριών συνδυασμών που έχουν τερματίσει στις θέσεις 1, 2 και 3 σε 30 δήμους της χώρας στις αυτοδιοικητικές εκλογές 2023 τις πρώτης Κυριακής.

Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Οι πρώτοι των πρώτων σε σταυρούς

Ήδη από την πρώτη Κυριακή των αυτοδιοικητικών εκλογών 246 δήμοι εξέλεξαν δημάρχους και τους δημοτικούς συμβούλους τους, ενώ οι υπόλοιποι θα κληθούν ξανά στην κάλπη την επόμενη Κυριακή για την τελική επιλογή.

Παρακάτω ακολουθούν οι δύο πρώτοι σε σταυρούς των δύο-τριών συνδυασμών που έχουν τερματίσει στις θέσεις 1, 2 και 3 σε 30 δήμους της χώρας στις αυτοδιοικητικές εκλογές 2023 τις πρώτης Κυριακής.

Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Οι πρώτοι των πρώτων σε σταυρούς

Αθήνα

Μπακογιάννης Κωνσταντίνος

Αβραμίδης Νικόλαος 10.672

Τεντόμας Χρήστος 8.213

Χάρης Δούκας

Μπέη-Καραμπότσου Ρωξάνη-Ευαγγελία 2.924

Αποστολόπουλος Γεώργιος 2.549

Ζαχαριάδης Κωνσταντίνος

Αλεβυζάκη Δέσποινα 1.288

Βουτυράκου Διαλεκτή Αθηνά (Διάνα) 1.279

Σοφιανός Νικόλαος

Βουρδουμπάς Χαράλαμπος (Χάρης) 2.477

Λάμπρου Στυλιανός 2.188

Πειραιάς

Μώραλης Ιωάννης

Ρέππας Παναγιώτης 4.714

Ζηλάκου Χαραλαμπία (Χάρις) 2.743

Γαβρίλης Γεώργιος

Γκερλές Δημήτριος 453

Φωτιάδης Χρήστος 438

Αμπατιέλος Νικόλαος

Κοτέας Αλέξανδρος 1.100

Οικονόμου Βασίλειος 680

Μαρούσι

Αμπατζόγλου Θεόδωρος

Κόνιαρης Πέτρος του Ευαγγέλου 2.148

Σμυρνής Δημήτριος του Βασιλείου 1.532

Γιαννακόπουλος Αναστάσιος (Τάσος)

Βραχνός Παναγιώτης του Χρήστου 693

Στεφόπουλος Ανδρέας του Ιωάννη 407

Δράκος Κωνσταντίνος

Ξουράφης Νικόλαος του Δημητρίου 388

Κουρκούνη Ελένη του Νικολάου 362

Κηφισιά

Δημοτική Ενότητα Κηφισιάς

Ξυπολυτάς Βασίλειος

Βάρσου Ελένη του Βασιλείου 1.897

Τσούλος Γεώργιος του Δημητρίου 1.527

Θωμάκος Γεώργιος

Αυλήτης Ευάγγελος του Μάρκου 1.398

Σκορδίλης Γεώργιος του Βασιλείου 840

Δημοτική Ενότητα Νέας Ερυθραίας

Ξυπολυτάς Βασίλειος

Ανδρεαδάκης Δημήτριος του Εμμανουήλ 1.363

Κύρλος Ευστάθιος (Στάθης) του Εμμανουήλ 1.282

Θωμάκος Γεώργιος

Καυγαλάκης Μιχαήλ του Χρήστου 454

Κόκκαλης Νικήτας του Νικολάου 435

Λυκόβρυσης-Πεύκης

Δημοτική Ενότητα Πεύκης

Λέων Γρηγόριος

Νικολαροπούλου Βασιλική (Κική) του Αριστόδημου 429

Μεντεσίδου Δέσποινα του Βασιλείου 381

Ψυχάλης Μάριος Γεώργιος

Μπόλλας Παναγιώτης του Μάρκελλου-Ευάγγελου 345

Βογιατζόγλου Ιορδάνης του Παύλου 336

Σταυράκη (Πατούλη) Μαρίνα

Μονεμβασιώτης Σταύρος του Μιχαήλ 287

Μαυρίδης Κυριάκος του Βασιλείου 180

Δημοτική Ενότητα Λυκόβρυσης

Ψυχάλης Μάριος Γεώργιος

Μπελεχρής Κωνσταντίνος του Προκοπίου 373

Κωνσταντινίδης Γεώργιος του Ελευθερίου 314

Λέων Γρηγόριος

Δημητριάδης Ισαάκ (Άκης) του Θεοδώρου 343

Αποστολοπούλου Ευαγγελία (Λίνα) του Αθανασίου 252

Σταυράκη (Πατούλη) Μαρίνα

Τσελέντας Αντώνιος του Κωνσταντίνου 288

Μαρμαγγιόλης Ιωάννης του Δημητρίου 251

Χαλάνδρι

Ρούσσος Συμεών (Σίμος)

Μαυρουδής Χάρης του Παναγιώτη 1.389

Χριστούλη Ελένη (Έλενα) του Ιωάννη 1.083

Αγαπητού Χρύσα (Κρίστη)

Αγγελής Κωνσταντίνος του Νικολάου 716

Τσιαμπάς Αθανάσιος (Θάνος) του Δημητρίου 668

Ρασσιάς (Ρώμας) Χαράλαμπος (Χάρης)

Ζορμπά Παρασκευή (Βούλα) του Θεοδώρου 292

Παπαγιαννάκη Ελπινίκη (Νίκη) του Ελευθερίου 264

Δήμος Φιλοθέης-Ψυχικού

Δημοτικό διαμέρισμα Φιλοθέης

Γαλάνης Δημήτριος

Βυθούλκα-Χατζηγεωργίου Σοφία του Διονυσίου 770

Πανταζή Παυλίνα-Βασιλική του Φωτίου 707

Χατζηαθανασιάδου Φανή (Φαίνη)

Ζαφειροπούλου Σαρρή Περσεφόνη Άλκηστις (Πέννυ) του Δημητρίου 226

Γιαννοπούλου Ματσοπούλου Σταυρούλα (Ρούλα) του Αποστόλου 217

Μπονάτσος Χαράλαμπος

Γκιζελή Αλίκη του Κωνσταντίνου 418

Τρέζου Μαρία Ελένη (Μάρω) του Κωνσταντίνου 244

Δημοτικό διαμέρισμα Ψυχικού

Γαλάνης Δημήτριος

Ζέππου-Χαρλαύτη Ελένη του Ανδρέα 703

Σινανιώτου Χαρίκλεια (Κλαίρη) του Λάμπρου 522

Χατζηαθανασιάδου Φανή (Φαίνη)

Λιαπής Γεώργιος του Ιωάννη 225

Παπαδόπουλος Σέργιος του Γεωργίου 220

Μπονάτσος Χαράλαμπος

Σαμαρόπουλος Βύρων-Παύλος του Αναστασίου 503

Αλεξοπούλου Αικατερίνη (Κατερίνα) του Δημητρίου 375

Παλαιό Φάληρο

Φωστηρόπουλος Ιωάννης

Χρυσοβερίδης Νικόλαος του Γεωργίου 1.922

Μιχαηλίδης Μιχαήλ του Θωμά 1.794

Δούμας Ανδρέας

Γουλιέλμος Ιωάννης του Μιχαήλ 450

Μιχαλόπουλος Νικόλαος του Βασιλείου 419

Νέα Σμύρνη

Κουτελάκης Γεώργιος

Γιατζίδης Παναγιώτης (Νότης) του Γεωργίου 755

Αγγελίδου-Φαρίδη Μαρία (Μαριαλένα) του Άγγελου 667

Νάνου Δήμητρα

Τσιάπης Παναγιώτης του Νικολάου 694

Νασιμπιάν Οδυσσέας του Αντωνίου 640

Δεληγιάννη Κλεοπάτρα (Κλαίρη)

Χατζαντουριάν Μαρκάρ Ευάγγελος του Ναζαρέτ 497

Λαρίσσης Γεώργιος του Κωνσταντίνου 332

Κρικρής Γεώργιος

Λινού Σταματίνα του Ανδρέα 411

Ταράνη Ευγενία του Μιχαήλ 313

Καλλιθέα

Ασκούνης Κωνσταντίνος

Εμιρζάς Ιωάννης του Θεοδώρου 1.651

Εξάρχου Αθηνά του Κωνσταντίνου 1.417

Κάρναβος Δημήτριος

Κυριακόπουλος Γεώργιος του Δημητρίου 1.386

Μπαρμπάκος Ευάγγελος του Γεωργίου 1.344

Βακαλόπουλος Ιωάννης

Ιορδανίδου Παρθένα (Νανά) του Παναγιώτη 882

Στεφανίδη Ελπίδα (Νάντια) του Ηλία 756

Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης

Δημοτική Ενότητα Ελληνικού

Κωνσταντάτος Ιωάννης

Παπαγεωργίου Δημήτριος του Στέφανου 941

Βασιλείου Μαρία του Αθανασίου 739

Κοκκίνης Γεώργιος

Κορτζίδης Χρήστος του Κωνσταντίνου 1.109

Σούγελας Αριστείδης του Κωνσταντίνου 319

Δημοτική Ενότητα Αργυρούπολης

Κωνσταντάτος Ιωάννης

Κατσαγώνης Θωμάς του Μιχαήλ 1.670

Κρητικός Βασίλειος του Νικοδήμου 1.601

Κοκκίνης Γεώργιος

Σπυρόπουλος Νικόλαος του Ιωάννη 351

Χατζέλλης Ευάγγελος του Παναγιώτη 334

Γλυφάδα

Παπανικολάου Γεώργιος

Δορκοφίκης Περικλής του Νικολάου 3.849

Καυκά Άννα (Άννυ) του Ανδρέα 2.459

Μηλιαρέση Μαρία (Μαίρη) του Παναγιώτη 2.409

Δεναξά Ελένη (Λένα) του Λάμπρου 2.128

Κασσέρης Μάριος του Αθανασίου 2.123

Γεωργούλας Ευστάθιος

Γιάχος Παναγιώτης του Γεωργίου 332

Βίγλας Δημήτριος του Ευαγγέλου 330

Αλίμου

Κονδύλης Ανδρέας

Αλεξόπουλος Νικόλαος του Κλεομένη 2.674

Αντωνάκης Ιωάννης του Στυλιανού 2.053

Σιμητροπούλου Αναστασία

Καραμολέγκος Αρτέμιος του Ευάγγελου 417

Ανανιάδου Παγουρτζή Μαρία (Μαίρη) του Ιώαννη 283

Γιούργας Θωμάς

Μπελιά Ελένη του Δημητρίου 462

Ορφανός Ιωάννης του Αθανασίου 403

Θεσσαλονίκη

Δημοτική Ενότητα Θεσσαλονίκης

Ζέρβας Κωνσταντίνος

Αηδονόπουλος Χαράλαμπος (Χάρης) του Θεοδώρου 1.855

Δημητριάδης Σωκράτης του Δημητρίου 1.288

Αγγελούδης Στυλιανός

Αρναούτογλου Αθανάσιος (Σάκης) του Αστέριου 1.778

Γάκης Βασίλειος του Γεωργίου 1.634

Πεγκας Σπυρίδων (Σπύρος)

Μπουτάρης Ιωάννης του Στυλιανού 4.663

Χρυσίδου Ελένη (Έλλη) του Κωνσταντίνου 1.180

Δημοτική Ενότητα Τριανδρίας

Αγγελούδης Στυλιανός

Μονοπόρτης Σαράντης του Επαμεινώνδα 922

Αβραμίδης Στέφανος του Δημητρίου 853

Καλαϊτζίδης Σταύρος του Λεόντιου 491

Ζέρβας Κωνσταντίνος

Σάρρου Ιωάννα του Κωνσταντίνου 417

Παπαναστασίου Αθανάσιος του Αντωνίου 318

Τόγια Άλκηστις του Ευαγγέλου 117

Πέγκας Σπυρίδων (Σπύρος)

Γρηγοριάδου Αναστασία (Σίσυ) του Χρύσανθου 477

Παύλου (Νικοπούλου) Σοφία Ελένη του Θωμά 260

Συμεωνίδου Σοφία του Χαραλάμπου 254

Χανιά

Δημοτική Ενότητα Χανίων

Σημανδηράκης Παναγιώτης

Σφυράκης Ιωάννης του Γεωργίου 1.866

Βαρδάκης Αντώνιος Ιωάννης του Αντωνίου 1.418

Μανιμανάκη Αικατερίνη

Βουλγαρίδης Μηνάς του Κωνσταντίνου 745

Μπαλαντίνος Μιχαήλ του Γεωργίου 501

Ρέθυμνο

Δημοτική Ενότητα Ρεθυμνου

Μαρινάκης Γεώργιος

Μαλάς Άγγελος του Κωνσταντίνου 2.182

Λελεδάκης Δημήτριος του Νικολάου 2.149

Κουτσαλεδάκη Ειρήνη

Δερεδάκης Νικόλαος του Ιωάννη 1.121

Φωτάκης Νικόλαος του Νικολάου 823

Ηράκλειο

Δημοτική Ενότητα Ηρακλείου

Καλοκαιρινός Αλέξιος (Αλέξης)

Σισαμάκης Γεώργιος του Ευάγγελου 2.467

Γιαλιτάκης Νικόλαος του Γεωργίου 2.140

Καραμαλάκης Μιχαήλ

Κοκοσαλάκης Στυλιανός (Κασαούλιος Στέλιος) του Γεωργίου 2.373

Ανδρεάκη Αντιγόνη του Μιχαήλ 1.867

Καναβάκη Μαρία

Βαρδαβάς Κωνσταντίνος του Φαίδωνα 1.141

Σουλτάτος Ελευθέριος (Λευτέρης) του Μιχαήλ 592

Άγιος Νικόλαος

Δημοτική Ενότητα Αγίου Νικολάου

Μενεγάκης Εμμανουήλ

Καμινογιαννάκης Νικόλαος του Εμμανουήλ 1.150

Μαυρής Αντώνιος του Γεωργίου 1.046

Χαριτάκης Θωμάς

Βάρδας Γεώργιος του Δημητρίου 1.105

Χανιωτάκη – Μυλωνάκη Μαρία του Εμμανουήλ 817

Αλεξάκης Χαρίλαος

Χανιωτάκη Άννα του Σπυρίδωνος 544

Πάτρα

Δημοτική Ενότητα Πατρέων

Πελετίδης Κωνσταντίνος

Σίμου Αικατερίνη του Δημητρίου 1.648

Πετρόπουλος Παναγιώτης (Τάκης) του Γεωργίου 1.605

Σβόλης Κωνσταντίνος

Μαντζουράνης Γεώργιος του Ιωάννη 1.709

Ζαφειρόπουλος Παναγιώτης του Ζαφειρίου 1.251

Αϊβαλής Βασίλειος

Χαροκόπος Αντώνιος του Ανδρέα 1.032

Αγγελόπουλος Γεώργιος του Παναγιώτη 977

Ιωάννινα

Δημοτική Ενότητα Ιωαννιτών

Μπέγκας Θωμάς

Γιωτίτσας Θωμάς του Δημητρίου 1.068

Σίντος Στέφανος του Φιλίππου 1.049

Παπαγεωργίου Δημήτριος

Ακονίδου Ελένη του Γρηγορίου 796

Φίλιος Φίλιππος του Αχιλλέως 786

Καλογιάννη Θεοδώρα (Τατιάνα)

Κοσμάς Βασίλειος του Δημητρίου 1.089

Βέρμπη-Αυδή Χάιδω – Μαρία (Λούλα) του Δονάτου 899

Γκόντας Νικόλαος

Τσόλης Νικολάος του Βασιλείου 471

Τύρου Αναστασία (Νατάσα) του Αναστασίου 376

Λαμία

Παπαϊωάννου Πανουργιάς

Ποντίκας Γεώργιος του Λάμπρου 2.917

Σόλια Ειρήνη του Ιωάννη 1.965

Καραΐσκος Ευθύμιος

Μουστάκας Κωνσταντίνος του Ιωάννη 1.676

Φαρδή Παναγιώτα- Νεκταρία (Νάγια) του Ιωάννη 1.173

Λάρισα

Δημοτική Ενότητα Λαρισαίων

Μαμάκος Αθανάσιος

Κελλας Αχιλλέας του Χρήστου 2.529

Τερζούδης Χρήστος του Αθανασίου 2.133

Καλογιάννης Απόστολος

Αδαμόπουλος Αθανάσιος του Διαμαντή 2.309

Αλεξούλης Ιωάννης του Ζήση 1.544

Κρίκης Πέτρος

Λαμπρούλης Αριστείδης Παναγιώτης του Γεωργίου 585

Παναγιώτου Ιωάννης του Νικολάου 555

Τρίκαλα

Δημοτική Ενότητα Τρικκαίων

Σακκάς Νικόλαος

Ρόμπος Χριστόφορος (Φόρης) του Αποστόλου 2.602

Καταβούτας Γεώργιος-Κωνσταντίνος του Αθανασίου 2.543

Ηλιάδης Γεώργιος

Λάππας Αντώνιος του Χρήστου 1.278

Κασσοπούλου Λώρεν του Νικολάου 1.073

Καΐκης Γεώργιος

Τάσιος Βάιος του Κωνσταντίνου 862

Ντουρλιός Λάμπρος του Νικολάου 603

Καρδίτσα

Δημοτική Ενότητα Καρδίτσας

Τσιάκος Βασίλειος

Μουταρέλος Πέτρος του Παναγιώτη 1.251

Ρόβας Ιωάννης του Ηλία 1.047

Γεννάδιος Ιωάννης

Ντελής Ιωάννης του Βαΐου 1.073

Γκαβογιάννης Κωνσταντίνος του Αποστόλου 698

Γάζος Έκτορας

 

Μπούτα Πηνελόπη του Ευαγγέλου 587

Τέγος Αριστοτέλης του Χρήστου 583

Βόλος

Δημοτική Ενότητα Βόλου

Μπέος Αχιλλεύς

Πράττος Γεώργιος του Αδάμ 3.234

Ζέρβας Ανδρέας (’ρης…) του Κωνσταντίνου 2.992

Παπαπέτρος Νικόλαος

Βενέτης Χρήστος του Αριστείδη 3.423

Βαξεβανόπουλος Μάρκος του Γεωργίου 1.453

Χαλκίδα

Δημοτική Ενότητα Χαλκιδέων

Σπύρου Γεώργιος

Τζαφέρος Παναγιώτης του Γεωργίου 1.876

Καραμούζης Σωτήριος Παναγιώτης (Πάνος) του Κωνσταντίνου 918

Βάκα Ελένη

Παλαιολόγου Ευαγγελία (Βαγγελίτσα) του Μιχαήλ 1.234

Δαριβέρη Ιωάννα (Τζοάννα) του Σπυρίδωνος 1.152

Παππά Άννα

Αγουρζενιτζίδου Δαφνή Ευδοξία (Εύη) του Μιχαήλ 516

Βουρδάνος Κωνσταντίνος του Νικολάου 354

Ρόδος

Δημοτική Ενότητα Ρόδου

Καμπουράκης Αντώνιος

Καμπούρης Τηλέμαχος του Ιωάννη 3.104

Δράκος Στέφανος του Ιωάννη 1.537

Κολιάδης Αλέξανδρος-Βασίλειος

Καλοπήτας Τσαμπικος Βάιος του Νικολάου 1.764

Σωτρίλλης Θωμάς του Βασιλείου 1.087

Γερονικόλας Νικόλαος

Μανδρακός Ευάγγελος του Ιωάννη 1.787

Κατσογριδάκης Ευάγγελος του Γεωργίου 1.437

Καλαμάτα

Δημοτική Ενότητα Καλαμάτας

Βασιλόπουλος Αθανάσιος

Μαστραγγελόπουλος Δημήτριος του Βασιλείου 2.226

Σκοπετέας Αναστάσιος του Ευαγγέλου 1.680

Τζαμουράνης Βασίλειος

Σωφρονάς Γεώργιος του Νικολάου 785

Φαββατάς Δημήτριος του Γεωργίου 776

Σπάρτη

Δημοτική Ενότητα Σπαρτιατών

Τζανετέα Αδαμαντία (Ντία)

Κανελλάκης Ηλίας του Αριστείδη 844

Δεδεδήμου Γεωργία του Κωνσταντίνου 664

Βακαλόπουλος Μιχαήλ

Γιαννόπουλος Δημήτριος (Μακαρούνας) του Βασιλείου 643

Βρεττάκος Στέφανος του Ηλία 570

Κανελλοπούλου Αναστασία

Τσιρώνη Μαρία του Παναγιώτη 476

Κοντάκος Ηλίας του Γεωργίου 344

Αλεξανδρούπολη

Δημοτική Ενότητα Αλεξανδρούπολης

Ζαμπούκης Ιωάννης

Δαστερίδης Ηλίας του Χρήστου 1.100

Σεφεριάδης Σάββας του Γεωργίου 1.086

Σταυράκογλου Σταύρος

Κιτσικίδου Μαρία του Λάζαρου 1.382

Βουλγαρίδης Νικόλαος του Αλεξάνδρου 1.001

Λαμπάκης Ευάγγελος

Γερακόπουλος Χρήστος του Ευστρατίου 740

Βαταμίδης Ιωάννης του Κωνσταντίνου 630

Πέτροβιτς Δημήτριος

ημάκης Πολυζώης του Σταύρου 494

Μυτιληνός Ευάγγελος του Ευστρατίου 380